Sivas Kangalı Alırken Nelere Dikkat Edelim?

Bugün de sivas kangalı alırken nelere dikkat edeceğimiz konusunda kısa  bir özet geçmek istedim.

Öncelikle satın aldığınız insanın bu işi para için yapmadığına emin olun.

Hiçbir kangal köpeği çiftliğinin elinde 7/24 hazır köpek yavrusu bulunmaz. Ne zaman arasanız var diyorlarsa oradan uzaklaşın.

Kafes hayvanlarından uzak durun. Ömrü tellerin arasında geçmiş bir sivas kangalının yavrusunun kimseye faydası olmaz. İstediği kadar büyük olsun süs köpeğinden farkı olmaz.

Sertifikamız var, anası babası belli deyip pazarlama yapmaya çalışanlardan da uzak durun. Sokak köpeğinin yavrusunu yeni yavrulamış kangal köpeğinin altına atıp satan çok insan var.

Asla bir çift yavruya 1500-2000 TL’den fazla vermeyin.

En önemlisi doğal ortamında yetişmiş köpekleri alın. Mümkünse bir köyde, sürü peşinde gezmiş, yabani hayatı görmüş bir Sivas kangalının yavrularını.  10 metrekareyi geçmeyen kafesinde ömrünü geçirip kulübesinin altına koyun tezeği koydum, doğal ortamında yetiştiriyorum diyen sahtekarların palavlarına kanmayın.

Şehir dışından köpek getirtiyorsanız özellikle otobüsle aldığınız kişiden köpeğin fotoğrafını isteyin. Yolda beğendikleri köpekleri değiştirebiliyorlar sıradan bir köpek yavrusuyla dikkat.

İmkanınız varsa gidip yerinde görüp alın ya da tanıdığınız birilerini gönderin.

Çok iri köpeklere aldanmayın. Sivas kangalı büyüktür ama çok da büyük değildir. Size vitrin amaçlı gösterilen köpekler ya hormonla büyütülmüş ya da mastiff-Aksaray malaklısı kırma köpeklerdir. Şatafattan uzak durun.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Aklıma geldikçe yazılarımı sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Esen kalın :)

Bir Cevap Yazın